wpis do BDO

Wpis w bazie BDO – kogo obowiązuje, a kto nie musi się w niej rejestrować?

W mediach i całej sieci dominują ostatnio zapytania o wpis w bazie BDO. Nasze telefony również uginają się od coraz większej ilości pytań o konieczność wpisu do BDO konkretnych działalności.
Widać, że zbliża się nieubłaganie termin, w którym wchodzą w życie przepisy dotyczące elektronicznej bazy BDO. Problem w tym, że nie wszyscy w pełni rozumieją KTO powinien się w niej znaleźć, a kto na pewno nie musi się w niej rejestrować.  Przedsiębiorcy mają trudności ze znalezieniem konkretnych informacji, czy chociażby przy wypełnianiu wniosku do BDO.

Co jest pewne? By uporządkować informacje spływające od Ministerstwa, wypunktowaliśmy najważniejsze z nich:

  • Według pierwotnych założeń, elektroniczna baza wystartuje już z początkiem nowego roku 2020. Bardzo możliwe jednak, że w pierwszym kwartale będziemy posługiwać się zarówno systemem jak i starą – papierową- wersją dokumentu KPO.
    Niemniej jednak, do końca grudnia, masz obowiązek złożyć wniosek o wpis w bazie BDO!!
  • Przedsiębiorca, który nie ma wpisu w bazie BDO, nie będzie mógł przekazać odpadów – obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku!
  • Jeśli firma wytwarza tylko odpady komunalnenie potrzebuje wpisu w BDO.
  • Jeśli wytwarzasz odpady niebezpieczne, musisz być zarejestrowany w bazie BDO. Z tych mniej oczywistych, do odpadów niebezpiecznych zaliczane są np. przeterminowane artykuły spożywcze, opakowania po areozolach..
  • Obowiązek wpisu mają przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady i dokonują ich ewidencji. 
  • Kiedy masz obowiązek rejestracji? Cała lista jest dostępna na https://bdo.mos.gov.pl/home/zasady-rejestracji/ – w zakładce „wpis na wniosek”.
  • Jeśli sprowadzasz na terytorium kraju pojazdy, oleje, baterie i akumulatory, odzyskujesz opakowania, czy wprowadzasz opakowania lub produkty w opakowaniach
  • W tym samym miejscu w zakładce „zwolnienie z wpisu” znajdziemy listę podmiotów wyłączonych z obowiązku. Tu mamy wymienione m in. osoby fizyczne.

Co możesz zrobić, jeśli Twój przypadek jest inny i przepisy nie mówią wyraźnie w tej sprawie?

Jeżeli masz wątpliwości – możesz wypełnić test na stronie bazy. Pamiętaj jednak, że wynik testu „ma charakter informacyjny i nie stanowi wiążącej wykładni prawa”- informuje widoczny napis na tej stronie.

Warto zadzwonić na infolinię i opisać swój konkretny przypadek. Podaj informacje: jakie dokładnie wytwarzasz odpady, w jakich ilościach. Minusem tego rozwiązania jest niestety bardzo duża trudność z dodzwonieniem się – wymaga to obecnie wielkiej cierpliwości i odrobiny szczęścia…

Możesz również udać się osobiście do urzędu marszałkowskiego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. Uzyskasz tam pomoc w wypełnieniu wniosku i odpowiedzi na wiele pytań. Podobno kolejek brak!!

Zapraszamy również do skorzystania z odpłatnej usługi naszych specjalistów, którzy bezbłędnie wypełnią  wniosek do BDO za Ciebie

Zespół Elektroniczne KPO serdecznie zaprasza do kontaktu!

Dodaj komentarz