Rozszerzony obowiązek rejestracji w bazie BDO oraz internetowa obsługa dokumentów takich jak Karta Przekazania Odpadu, to nie wszystkie przepisy dotyczące przekazywania odpadów, do jakich przedsiębiorcy muszą się przygotować i wziąć pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku.

Przepisy dotyczące przekazywania odpadów wymagają również umieszczania numeru rejestrowego z bazy danych o odpadach (BDO) na dokumentach firmowych.

To, że numer rejestrowy BDO mamy umieszczać np. na Kartach Przekazania Odpadów jest oczywistym. Jednak zgodnie z zapisami ustawy o odpadach, przedsiębiorcy powinni umieszczać numer rejestrowy na wszelkich dokumentach związanych z działalnością objęta wpisem do BDO, czyli na przykład na fakturach, paragonach, a nawet umowach.

Nie ma dokładnej listy wymieniającej, na jakich dokumentach numer BDO przedsiębiorcy powinni umieszczać. Jednak za jego brak przewidziane są w ustawie niemałe kary. Dlatego warto pomyśleć już teraz, czy nie umieścić tej informacji na przykład w stopce dokumentów. Do rozważenia jest nawet umieszczenie go na pieczątce obok NIP-u, czy REGON-u firmy

Kary za brak wpisu do BDO, a obowiązek rejestracji do końca grudnia 2019 – przepisy dotyczące przekazywania odpadów.

Wysokie kary przewidziano również za brak wpisu do bazy BDO w nowym roku. Dlatego upewnij się, czy Twoja działalność nie jest objęta tym obowiązkiem. Na złożenie wniosku o wpis do BDO zostało bardzo niewiele czasu – tylko do końca grudnia tego roku!

Dostęp do elektronicznego systemu przekazywania dokumentów – od 16 stycznia można się do niego logować.

Pamiętajmy też, że już od 16 grudnia ministerstwo udostępniło bazę produkcyjną modułu do elektronicznego prowadzenia ewidencji odpadów. Podmioty zarejestrowane w bazie BDO mogą już wypełniać elektroniczne dokumenty. Między innymi daje to możliwość zaplanowania karty przekazania odpadów na przyszły rok (z maksymalnym 30-dniowym wyprzedzeniem).

Wszystkie szczegóły udostępnionej bazy znajdziemy na stronie rejestru BDO.
Zapraszamy również do wypełnienia formularza na stronie – przygotowaliśmy przewodnik „krok po kroku” po nowym panelu do wystawiania KPO.


przepisy dotyczące przekazywania odpadów

Dodaj komentarz